St. Andrews Scots Sr. Sec. School (GOVT. RECOGNISED & AFFILIATED TO C.B.S.E, DELHI)

EDUCATION ACHIEVEMENTS


Winners for 2nd Level of International Olympiad of Mathematics(iOM 2017)


No.

Class

Roll No.

Student's Name

Marks Obtained

Final Score

Class Rank

State Rank

Olympiad Rank

1

5

M13995005-16

FARHAN AHSAN

45

45.0595

1

33

669

2

8

M13995008-03

KUSHAGRA AGRAWAL

64

64.0825

1

1

115

3

9

M13995009-14

MANUSHI TYAGI

40

40.0591

1

31

541

4

9

M13995009-15

DIKSHA JAIN

17

17.0303

2

46

932

5

10

M13995010-07

YASH GUPTA

54

54.0659

1

22

308

6

11

M13995011-01

BHAVYA JAIN

62

62.0865

1

15

87

7

11

M13995011-17

AISHWARYA H.

39

39.0525

2

85

441

8

11

M13995011-09

CHAITANYA THAPLIYAL

21

21.0396

3

168

880

9

12

M13995012-01

ARYAN GUPTA

39

39.0421

1

35

390

10

12

M13995012-03

MANAS MANNA

32

32.0403

2

50

579

Winners for 2nd Level of International Informatics Olympiad (iiO 2017)


No.

Class

Enrollment No.

Student's Name

Marks Obtained

Final Score

Class Rank

State Rank

Olympiad Rank

1

3

I13995003-12

ANSHIKA SHARMA

52.8

53.446

1

68

461

2

7

I13995007A03

NISHKA MURARKA

33.8

34.262

1

43

477

3

8

I13995008A12

KUSHAGRA AGRAWAL

81.2

82.274

1

10

178

4

8

I13995008A11

ARYAN DUBEY

79.05

80.093

2

16

225

5

8

I13995008A13

DHRUV RATHI

67.7

68.679

3

27

403

Winners for 2nd Level of International Olympiad of Science(iOS 2017)


No.

Class

Roll No.

Student's Name

Marks Obtained

Final Score

Class Rank

State Rank

Olympiad Rank

1

3

S13995003-10

ANSHIKA SHARMA

71

71.903

1

41

669

2

4

S13995004-05

HAPPY YADAV

70

70.896

1

53

776

3

4

S13995004-28

MAATRIK BHATNAGAR

66.5

67.334

2

55

829

4

5

S13995005-02

AARAV UNIYAL

80

81.027

1

15

289

5

5

S13995005-15

AADIT JAIN

78.5

79.534

2

20

331

6

5

S13995005-19

OJAS RAWAT

41.5

42.004

3

56

919

7

7

S13995007-02

TEENA KAINTURA

78

78.957

1

17

319

8

8

S13995008-17

KUSHAGRA AGRAWAL

84

85.07

1

6

153

9

8

S13995008-05

VANSHIKA BHARDWAJ

62.5

63.329

2

53

871

10

9

S13995009-02

ADITYA GUPTA

80

81.009

1

30

377

11

9

S13995009-03

VIDIT JAIN

78.5

79.495

2

35

432

CONGRATULATIONS TO THE TOPPERS OF NASA OLYMPIAD NATIONAL LEVEL EXAMINATION 2015-16


“The future belongs to those who believes in the beauty of their dreams”


S.NO

NAME

CLASS

RANK

1

BHAVYA JAIN

9

2

2

DARSH

3

7

3

AAYUSH SHARMA

6

8

4

PURU JAIN

9

10

5

ARYUSH

3

12

6

TEENA KAINTURA

5

15

7

KSHITIJ GUPTA

8

16

8

RAMAN SINGH

6

17

9

AARAV TICKOO

8

19

10

PARTH SAHU

3

19

11

KUSHAGRA AGARWAL

6

22

12

DIVYANSH

3

23

13

KARTHIKEYAN MITTAL

5

23

14

HARSHIL JAIN

5

24

15

HITEN CHOPRA

3

27

16

TANYA SHARMA

4

28

17

ABHAY GUPTA

6

30

18

MUSKAN BATRA

10

30

19

VIBHUTI VARSHNEY

4

30

20

OMKAR CHANANA

10

31

21

ROHAN SINGH

4

31

22

MONYA A J

4

33

23

MANAN

3

34

24

AARAV UNIYAL

3

36

25

PRITHA SINGH

7

37

26

ARPIT VERMA

7

40

27

ADITYA ARYA

9

41

28

SHREYAS KUMAR

4

44

29

VATSAL

4

45

30

SHUBHAM AGARWAL

10

48

31

ADITI THAPLIYAL

4

49


CYBER OLYMPIAD WINNERS


GOLD MEDALIST’S


SILVER MEDALIST’S


BRONZE MEDALIST’S






Bhoomi Hoon (Class IV)


Divyanshu (Class V)


Mimansha Bhandari (Class V)

Khush Koul (Class V)


Aditya Singhal (Class VI)


Sankalp Asthana (Class VI)

Aayush Sharma (Class VI)


Aashina Gaur (Class VIII)


Nishant Munshi (Class VIII)

Yash Gupta (Class VIII)


Bhavya Jain (Class IX)


Kartik Saini (Class IX)

Vanshika Arora (Class IX)


Chirag Matta (Class X)


Sagar Headaoo (Class X)

Aryan Gupta (Class X)


Aastha Singh (Class XI)


Anushka (Class XI)

Hritik (Class XI)


Surbhi Vashisht (Class XI)





Kajal (Class XI)





Jhanvi Jain (Class XI)

Dakshita Singh (Class XI)


FRENCH OLYMPIAD WINNERS


Students of our school has won the State Level Prizes in French Olympiad conducted by ROMAIN ROLLAND: Concours National De France

1st Position


2nd Position

3rd Position





Aayush Sharma (Class VI-A)


Aditya Jain (V-G)

Shashank Bharatiya VI-G

Riya Singh (VII-A)


Ujjwal Anil (VII-F)

Snehil (VII-F)




Pratishtha Verma (VI-B)




Rashika Verma (VI-B)




Pratishtha Singh (VI-D)




Ishita Katoch (VI-F)

Teachers Recieving Awards


CONGRATULATIONS!!

The principal & nineteen teachers who are teaching classes X & XII were given letters of appreciation by Mrs Smriti Irani Hon’ble Minister of Human Resources. It was a very gracious gesture on the part of the Hon’ble Minister to acknowledge & appreciate that Principal & teachers put in for the academic excellence & holistic development of a child.

The letters of appreciation were given to :

Mrs P.L Rana (Principal)

Mr.  Deepak Sharma PGT(Physics).

Mrs. Sudipta Mohanty PGT(English).

Mrs. Rajshree PGT(History)

Mr. Sandeep Ahlawat PGT(Physics Education)

Mrs Sanchita Banerjee Bagchi PGT (English)

Mrs Ranjana Bajaj PGT (Computer Science)

Mr. Brijesh Sharma PGT (Accountancy)

Mr Akhilesh TRipathi PGT (Mathematics)

Mrs Shweta Malhotra PGT (Biology)

Mrs Priyanka Sharma PGT (Chemistry)

Mrs Priyanka Tyagi PGT (Informatics practices)

Mrs Manju Rani TGT (Sanskrit)

Mrs Veena Dhingra (Hindi)

Mr Suresh Sharma TGT (Mathematics)

Mr Pramod Sharma TGT (Mathematics)

Mrs Sonia Kalra TGT (Science)

Mrs Rajshree TGT (Hindi)

Mrs Jetika TGT (Social Science)

img
img